http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.mataf
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
صفحه اصلی http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/home
ارتباط با ما http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/contactus
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/about
روايتگر :: پايگاه جامع راويان كشور - پيام رهبر انقلاب به نخستين كنفرانس بين المللي خلع سلاح و عدم اشاعه
لطفا صبر کنید
صفحه اصلي>راهيان نور>يادمان ها>سردشت
نويسنده: ravayat
امتياز به مطلب:
0.0 (0)
/0
1393/05/21
بازديد: 23408
سردشت، شيميايي

پيام رهبر انقلاب به نخستين كنفرانس بين‌المللي خلع سلاح و عدم اشاعه

«نخستين كنفرانس بين‌المللي خلع سلاح و عدم اشاعه» امروز شنبه با پيام حضرت آيت‌الله خامنه‌اي و با حضور بيش از 14 وزير خارجه، 10 معاون وزير و 8 نماينده از سازمان‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي در تهران آغاز شد.

به گزارش رجانيوز متن پيام رهبر انقلاب اسلامي كه توسط دكتر علي‌اكبر ولايتي در افتتاحيه اين كنفرانس قرائت شد، به اين شرح است:

بسم ‌الله الرحمن الرحيم

به شما ميهمانان محترم كه در اينجا گرد آمده‌ايد خوشامد مي‌گويم. مايه خرسندي است كه جمهوري اسلامي ايران امروز ميزبان اجلاس بين‌المللي خلع سلاح است، به اميد آنكه از فرصت فراهم آمده استفاده كرده، نتايج ماندگار و ارزشمندي را كه از گفتگو و مشورت با يكديگر به دست مي‌آوريد، تقديم جامعه‌ي بشري نمائيد.

اتم‌شناسي و علوم هسته‌اي يكي از بزرگترين دستاوردهاي بشري است كه مي‌تواند و بايد در خدمت رفاه ملت‌هاي جهان و رشد و توسعه‌ي همه‌ي جوامع انساني باشد. گستره‌ي كاربرد علوم هسته‌اي طيف وسيعي از نيازهاي پزشكي، انرژي و صنعتي را پوشش مي‌دهد كه هر يك از اهميت شايسته‌اي برخوردار است. به اين دليل مي‌توان گفت كه فنآوري هسته‌اي جايگاه برجسته‌اي را در حيات اقتصادي به خود اختصاص داده است و با گذر زمان و افزايش نيازهاي صنعتي، پزشكي و انرژي به طور فزاينده‌اي اهميت آن بيشتر خواهد شد و به همين ميزان، تلاش براي دستيابي به انرژي هسته‌اي و بهره‌گيري از آن نيز افزايش مي‌يابد. ملّت‌هاي خاورميانه كه مانند ديگر ملّت‌هاي جهان تشنه‌ي صلح و امنيّت و پيشرفت‌اند حق دارند كه با بهره‌گيري از اين فنآوري، جايگاه اقتصادي و موقعيّت برتر نسل‌هاي آتي خود را تضمين كنند. شايد يكي از اهداف غبارآلود كردن فضا در مورد برنامه‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران اين است كه مانع از توجه جدي ملت‌هاي منطقه به اين حق طبيعي و ارزشمند خود شوند.

طَرفه آنكه، تنها مجرم اتمي جهان اينك به دروغ خود را مدعي مبارزه با گسترش سلاح اتمي معرفي مي‌كند در حاليكه يقيناً هيچ اقدام جدي در اين مسير صورت نداده است و هرگز صورت نخواهد داد. اگر ادعاي مبارزه با گسترش سلاح هسته‌اي آمريكا دروغ نبود، آيا رژيم صهيونيستي مي‌توانست ضمن خودداري از پذيرش مقررات بين‌المللي در اين زمينه به ويژه ان.پي.تي، سرزمين اشغال شده‌ي فلسطين را به زرادخانه‌اي مبدل سازد كه انبوهي از سلاح‌هاي هسته‌اي در آن ذخيره شده است؟

نام اتم به همان ميزان كه بيانگر پيشرفت دانش بشري است، متأسفانه يادآور زشت‌ترين واقعه تاريخ و بزرگ‌ترين نسل‌كشي و سوء استفاده از دست آورد علمي انسان نيز است. هر چند كه كشورهاي متعددي اقدام به توليد و انباشت سلاح هسته‌اي كرده‌اند كه في‌نفسه مي‌تواند مقدمه‌ي ارتكاب جرم تلقي شده و صلح جهاني را شديداً در معرض تهديد قرار داده است، اما فقط يك دولت مرتكب جرم اتمي شده است. تنها دولت ايالات متحده آمريكا است، كه ملت مظلوم ژاپن در هيروشيما و ناكازاكي را در جنگي نابرابر و غير انساني مورد هجوم اتمي قرار داد.

از زماني كه انفجار نخستين جنگ‌افزارهاي هسته‌اي توسط دولت ايالات متحده در هيروشيما و ناكازاكي فاجعه‌اي انساني با ابعاد بي‌سابقه در تاريخ آفريد و امنيت بشري را با تهديدي عظيم مواجه ساخت،‌ ضرورت نابودي كامل اين سلاح‌ها مورد اجماع قاطع جامعه جهاني قرار داشته است. استفاده از سلاح‌ هسته‌اي نه تنها به كشتار و تخريب گسترده منجر شد،‌ بلكه ميان آحاد ملت، نظامي و غير نظامي، كوچك و بزرگ، زن و مرد و كهنسال و خردسال تمايزي قائل نشد و آثار ضد بشري آن مرزهاي سياسي و جغرافيايي را در نورديد، و حتي به نسل‌هاي بعدي نيز خسارت‌هاي جبران‌ناپذير وارد نمود و لذا هرگونه استفاده و حتي تهديد به استفاده از اين سلاح، نقض جدي مسلم‌ترين قواعد بشر دوستانه و مصداق بارز جنايت جنگي قلمداد مي‌گردد. به لحاظ نظامي و امنيتي نيز به دنبال دست‌يابي چند قدرت به اين سلاح ضد بشري، ترديدي باقي نماند كه پيروزي در جنگ هسته‌اي ناممكن و درگيري در چنين جنگي غير عقلاني و ضد انساني است. ولي برغم اين بديهيات اخلاقي، عقلاني، انساني و حتي نظامي، خواست مؤكد و مكرر جامعه‌ي جهاني براي نابودي اين سلاح‌ها توسط گروه انگشت‌شماري از دولت‌ها، كه امنيت خيالي خود را بر ناامني همگاني بنا كرده‌اند، ناديده گرفته شده است.

اصرار اين دولت‌ها بر نگهداري، افزايش و گسترش توان تخريبي اين سلاح‌ها، كه هيچ كاربردي جز ارعاب و ترور دسته‌جمعي و ايجاد امنيت كاذب، مبتني بر بازدارندگي ناشي از نابودي تضمين‌شده همگاني نداشته و ندارد، استمرار كابوس هسته‌اي جهان را به دنبال داشته است. منابع خارج از شمار اقتصادي و انساني در رقابت غير عقلاني هزينه شده‌اند تا هر يك از ابرقدرت‌ها توان خيالي پيدا كنند كه بيش از ده هزار بار رقيبان خود و ساير ساكنان كره خاكي منجمله خودشان را نابود كنند. بي‌دليل نيست كه اين راهبرد بازدارندگي مبتني بر نابودي تضمين‌شده متقابل، يا ديوانگي نام گرفته است.

برخي از دولت‌هاي هسته‌اي در سال‌هاي اخير از نظريه‌ي بازدارندگي در مقابل ساير قدرت‌هاي هسته‌اي بر مبناي نابودي تضمين‌شده متقابل هم فراتر رفته‌اند تا جائيكه در راهبرد هسته‌اي اين دولت‌ها، بر حفظ انتخاب هسته‌اي در برابر تهديدات متعارف از سوي ناقضين معاهده عدم اشاعه تأكيد شده است، در حاليكه بزرگترين ناقضين معاهده عدم اشاعه، قدرت‌هايي هستند كه علاوه بر نقض تعهد خود در ماده 6 معاهده براي خلع سلاح هسته‌اي، حتي در اشاعه عمودي و افقي اين سلاح‌ها گوي سبقت را از ديگران ربوده و منجمله با كمك به تسليح رژيم صهيونيستي به سلاح‌هاي هسته‌اي و حمايت از سياست‌هاي آن رژيم، در اشاعه‌ي واقعي اين سلاح‌ها نقش مستقيم و مغاير تعهدات خود بر مبناي ماده 1 معاهده ايفا كرده و منطقه‌ي خاورميانه و جهان را با تهديدي جدي روبرو كرده‌اند و در رأس اين دولت‌ها، رژيم زورگو و متجاوز ايالات متحده آمريكا است.

جا دارد كه كنفرانس بين‌المللي خلع سلاح، ضمن بررسي خطرهاي توليد و انباشت سلاح هسته‌اي در جهان، بطور واقع‌بينانه راهكارهايي را براي مقابله با اين تهديد عليه بشريت ارائه كند تا بتوان گامي جدي در مسير پاسداري از صلح و ثبات به پيش نهاد.

به اعتقاد ما افزون بر سلاح هسته‌اي، ديگر انواع سلاح‌هاي كشتار جمعي، نظير سلاح شيميايي و سلاح ميكروبي نيز تهديدي جدي عليه بشريت تلقي مي‌شوند. ملت ايران كه خود قرباني كاربرد سلاح شيميايي است، بيش از ديگر ملت‌ها خطر توليد و انباشت اين گونه سلاح‌ها را حس مي‌كند و آماده است همه‌ي امكانات خود را در مسير مقابله با آن قرار دهد.

ما كاربرد اين سلاح‌ها را حرام، و تلاش براي مصونيت بخشيدن ابناء بشر از اين بلاي بزرگ را وظيفه‌ي همگان مي‌دانيم.

سيدعلي خامنه‌اي

27/فروردين/1389-1/جمادي‌الاول/1431[1]
برچسب ها:
سردشت كجاست؟
52 پاسداري كه در سردشت شهيد شدند
سردشت اولين شهر شيميايي جهان

ارسال نظر
یادداشتی ثبت نشده است.
ارسال نظر
نــــام:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :