http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.mataf
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
صفحه اصلی http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/home
ارتباط با ما http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/contactus
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/about
روايتگر :: پايگاه جامع راويان كشور - يادي از شهيد منادي وحدت ماموستا شيخ الاسلام
لطفا صبر کنید
صفحه اصلی>گنجينه راويان>رسانه متني>سوژه هاي روايتگري
نویسنده:
امتیاز به مطلب:
0.0 (0)
/0
1393/01/20
بازدید: 10158
سوژه هاي روايتگري

يادي از شهيد منادي وحدت؛ماموستا شيخ الاسلام

ماموستا محمد شيخ‌الاسلام را مي‌توان مصداق بارز شهيدي بيدار دانست كه با گذشت چهار سال از شهادتش هنوز هم مي‌توان نداي اسلام‌خواهي و وحدت‌طلبي او را شنيد.

 

 ماموستا محمد شيخ‌الاسلام يكي از دو روحاني شهيدي است كه در رمضان سال 88 توسط گروه‌هاي تندرو و مزدور بيگانه به فيض شهادت نايل آمد.

 

محمد شيخ‌الاسلام سوم فروردين‌ماه سال 1315 هجري شمسي در خانواده‌اي كاملاً مذهبي در يكي از روستاهاي شهرستان بانه از توابع استان كردستان چشم به جهان گشود. او تحت تعاليم محمد شيخ‌الاسلام پدرش قرار گرفت و در فضايي پرورش يافت كه 13 نسل پيش از او در راستاي رسالت و آموزه‌هاي ديني به فعاليت مشغول بودند كه اين مسئله به‌صورت مكتوب هشت تا نسل پيش از ايشان موجود است.

 

وي در محضر علماي بزرگ كردستان به تحصيل علوم اسلامي پرداخت تا اينكه در سال 1336 از سوي عالم و استاد بزرگ منطقه، ملا‌باقر مدرس مجاز و به‌ عنوان مفتي اعظم مذهب شافعيه در منطقه شناخته شد.

 

پشتكار وي در طلب علم زبانزد خاص و عام بود به‌طوري‌كه جهت يادگيري مطلبي تا ساعت‌ها روي پاهايش مي‌ايستاد.

 

ماموستا شيخ‌الاسلام قريب به 50 سال از عمر خود را به تدريس و تربيت طالبان علم پرداخت كه نتيجه آن را مي‌توان در تربيت روحانيان و ماموستاهايي ديد كه همگي آنها از الگوها و نمونه‌هاي منطقه هستند.

 

وي نزديك به 20 سال در سقز و بانه به ‌صورت سنتي در حجره طلاب و هم در مدارس رسمي علوم ديني و كلاسيك به امر تدريس، تحقيق و تفحص پرداخت و حدود 30 سال نيز در سنندج همزمان كه سمت امام جماعت مسجد «سيد قطب» را برعهده داشت به امر تدريس، تحقيق و پژوهش در مدارس ديني، آموزش و پرورش و دانشگاه‌هاي استان مشغول بود.

 

شيخ‌الاسلام در اين مدت شش سال در دانشگاه مذاهب اسلامي تهران، حدود 20 سال در دانشكده الهيات دانشگاه تهران و حدود 10 سال در دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي واحدهاي سنندج و سقز و ساير دانشگاه‌هاي سطح استان به تربيت طلاب علوم ديني و دانشجويان مشغول بود. او در فلسفه، فقه، اصول، تفسير و ساير علوم اسلامي تبحر و مهارت خاصي داشت به‌طوريكه در انجمن‌هاي علمي علوم اسلامي عضو فعالي بود.

 

يكي از جملاتي كه هميشه ورد زبان او بود جمله «عاقبت به خير شويم» بود به ‌طوريكه در دعاهاي بعد از نمازهاي يوميه، هميشه اين جمله را بيان مي‌كرد.

 

اين انسان وارسته هميشه مردم را متوجه عملكرد مثبت نظام جمهوري اسلامي ايران مي‌كرد و مي‌گفت: از نعمات بزرگ خداوند به مردم منطقه ارزاني داشتن جمهوري اسلامي است.

 

وي علاوه بر فعاليت‌هاي ديني و فرهنگي، در دوره‌هاي سوم و چهارم به ‌عنوان نماينده مردم كردستان در مجلس خبرگان رهبري انتخاب شد و همچنين در شوراي عالي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي به ‌عنوان عضو فعاليت داشت.

 

ماموستا همواره از عظمت و بزرگي مرحوم ملااحمد نودشه ياد مي‌كرد و بارها مي‌گفت: وقتي از كنار قبرستان شيخ محمدباقر غياثي مي‌گذرم به‌خاطر دفن جسد مبارك ملااحمد نودشه در اين مكان احساس خاصي به من دست مي‌دهد و آرزو دارم كه در جوار ايشان دفن شوم كه عاقبت تحقق يافت.

 

ماموستا شيخ الاسلام منادي وحدت بود

 

اگر در جايي از منطقه بين مذاهب، فرق و اقوام مختلف مشكل و يا اختلافي پيش مي‌آمد قدم پيش مي‌گذاشت و باعث ايجاد وحدت و انسجام دوباره بين مردم مي‌شد.

 

وي تمام عمر خود را در راه ايجاد تقريب مذاهب اسلامي در منطقه صرف كرد تا جايي‌كه در اين راه شهيد شد و شهادتش بزرگترين سند اين ادعا مي‌باشد.

 

ماموستا شيخ‌الاسلام هيچوقت از خواندن نماز شب نمي‌گذشت و حتي در اواخر عمرش نيز با وجود كهولت سن، اقدام به برگزاري كلاس‌هاي تفسير قرآن در ماه مبارك رمضان مي‌كرد كه شهرت ويژه‌اي پيدا كرده بود.

 

اقليمه موسوي، همسر اين شهيد در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايسنا، اظهار كرد: ثمره 48 سال زندگي مشترك با اين شهيد، سه فرزند پسر و يك دختر است.

 

وي ماموستا شيخ‌الاسلام را داراي جميع خصائل و محسنات اخلاقي بيان كرد و افزود: او داراي اخلاق پسنديده و بسيار آرامي بود.

 

وي يادآور شد: با وجودي كه وضعيت مالي آن چناني خوبي نيز نداشتيم ماموستا هيچوقت كمك به فقرا و نيازمندان را از ياد نمي‌برد و همواره به آنها كمك مي‌كرد.

 

طاهرجو از دوستان صميمي ماموستا شيخ‌الاسلام نيز در مورد اين شهيد گفت: به ‌دليل اينكه شيخ‌الاسلام از لحاظ علمي و اخلاقي در سطح بالايي قرار داشت باعث شده بود كه به شخصيتي ملي و بين‌المللي تبديل شده و محبوبيت بسيار زيادي داشته باشد.

 

وي ماموستا شيخ‌الاسلام را انساني صاحبنظر، فرهيخته و انديشمند دانست و افزود: وي در سطح ملي منادي وحدت بود و هميشه براي رفع مشكلات ملي و منطقه‌اي تلاش مي‌كرد و اثرگذار بود.

 

طاهرجو بارزترين ويژگي اين شهيد را متخلق بودن به اخلاق حسنه، مردم‌داري و فقيرنوازي بيان كرد و ادامه داد: وي داراي تفكري مترقي نسبت به ارتقاي حوزه كاري خود بود.

 

وي با بيان اينكه ماموستا شيخ‌الاسلام آرزوي شهادت را داشت،يادآور شد:ماموستا آمادگي خاصي براي شهادت داشت و تمايل و علاقه‌اي به داشتن محافظ شخصي نداشت.

 

ايوب احمدپور كه در حال حاضر سمت معاون آموزش و پژوهش مركز بزرگ اسلامي غرب كشور را در سنندج برعهده دارد، يكي از شاگردان ماموستا شيخ‌الاسلام در سال‌هاي نه چندان دور بوده است كه اين چنين درباره استاد خود مي‌گويد: ويژگي بارز ماموستا جديت كامل در امر تعليم بود.

 

وي ادامه داد: ماموستا شيخ‌الاسلام ‌از استادان برتر استان كردستان بود. من از سال 71 به ‌مدت سه سال از كلاس‌هاي تفسر قرآن و اصول فقه ايشان استفاده كردم و افتخار شاگردي ايشان را داشتم.

 

احمدپور با اشاره به خصوصيلت منحصر به‌فرد اين شهيد وارسته، اظهار كرد: وي انساني فوق‌العاده دقيق و موقعيت‌شناس بود و از لحاظ توانمندي علمي در سنندج نظير نداشت.

 

اين شاگرد ماموستا، وي را فردي خوشرو، شوخ طبع و داراي حافظه قوي بيان كرد و ادامه داد: اگر شاگردان متوجه مطلبي نمي‌شدند ولو چندين بار باز هم مطلب را تكرار مي‌كرد و تا به نتيجه نمي‌رسيد كه به‌طور كامل متوجه شده‌اند بحث بعدي را مطرح نمي‌كرد.

 

همچنين محمداشرف ايل‌بيگي، مسئول اداره پژوهش مركز بزرگ اسلامي غرب كشور در مورد ماموستا شيخ‌الاسلام بيان كرد: اين شهيد انساني بي‌نهايت سخاوتمند و فوق‌العاده مهمان‌دوست و فقيرنواز بود.

 

شهيد شيخ‌الاسلام بي‌نهايت سخاوتمند و فقيرنواز بود

 

وي اين شهيد را انساني بسيار متواضع، عالم و فرزانه دانست كه بسيار حق‌شناس بوده و براي بزرگان احترام خاصي قائل مي‌شد.

 

صالح اديبي، رئيس بنياد نخبگان استان كردستان نيز ويژگي بارز ماموستا را آرامش،نرمش و تسامح در سخن گفتن عنوان كرد و افزود:وي داراي تفكر فلسفي و كلامي بود به‌گونه‌اي كه در حوزه فلسفه و كلام سرآمد و بسيار توانا بود.

 

اديبي فقيرنوازي، تواضع و فروتني را از ديگر ويژگي‌هاي اين شهيد والامقام بيان كرد و ادامه داد: هركس با ايشان نشست و برخواست داشته است از لحاظ روحي، معنوي و علمي بهره برده است.

 

وي در پايان شهيد كردن ماموستا محمد شيخ‌الاسلام را مصداق بارزي از نخبه‌كشي دانست و يادآور شد: نخبه‌كشي با هيچ آئيني سازگار نيست.

 

سرانجام فعاليت‌هاي علمي، ديني و فرهنگي ماموستا شيخ‌الاسلام و تلاش‌هاي خستگي‌ناپذيرش در راه اعتلاي وحدت كلمه و دين اسلام باعث شد تا هدف كينه‌توزان و دشمنان اسلام قرار گيرد و در 27 رمضان (شب قدر) سال 1388 بعد از اقامه نماز مغرب در مقابل مسجد سيدقطب سنندج به‌دست عوامل مزدور به فيض شهادت نايل آيد و بنا به وصيت خود پيكر مباركش در قبرستان «تپه شيخ محمد باقر» سنندج‌(يكي از قبرستان‌هاي داخل شهر) دفن شود.

 

 

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظّم انقلاب اسلامي درپي حادثه‌ خونين تروريستي در كردستان، شهادت ماموستا شيخ الاسلام نماينده مردم استان كردستان در مجلس خبرگان رهبري را تسليت و تبريك گفتند.

 

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، متن پيام به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

 

وَ مَن قُتِلَ مَظلومَاً فَقَد جَعَلنا لِوَليِّهِ سُلطانا

 

با تأسف و اندوه فراوان اطلاع يافتم كه دست جنايتگر و گنهكار مزدوران استكبار و ارتجاع به خون عالم مجاهد و روحاني خدمتگزار جناب ماموستا شيخ‌الاسلام نماينده مجلس خبرگان رهبري آلوده شده و آن مرد شريف و خدوم پس از دهها سال دفاع صريح از حق، به دست جنود باطل به شهادت رسيده است. در اين چند روز چند عنصر روحاني ارزشمند ديگر از جمله امام جمعه‌ موقت سنندج و دو تن از مسئولان قضايي محترم آن استان هم پيش از اين بزرگوار مجروح و يا شربت شهادت نوشيده‌اند. اين زنجيره شقاوت و خونخواري در ماه مبارك رمضان و در آستانه‌ روز دفاع از ملت فلسطين، نشان‌دهنده‌ آن است كه اين جنايتكاران با وجود ادعاي دينداري و تعصّب مذهبي، نه فقط احترام شهرالله را هتك مي‌كنند، بلكه آماج حمله‌ آنان در اصل، همان چيزي است كه دستگاه استكبار و برخي دولتهاي روسياه منطقه كمر دشمني با آن بسته‌اند. دلبستگي به نظام جمهوري اسلامي و دفاع از آرمانهاي اسلامي و مسأله‌ قدس شريف جرم نابخشودني اين شهيدان و مجروحان عزيز از نظر اين مزدوران جنايتكار و اربابان فرعون صفت و قارون منش آنهاست. پس از ارديبهشت معطّر امسالِ كردستان كه در آن نداي گوش و دل نواز وحدت اسلامي بيش از هميشه در آن ديار طنين افكند، دستگاه استكبار و استبداد اكنون درصدد انتقام‌گيري از مردم نجيب و مظلوم آن اُستانند. براي آن دشمنان سنگدل، كُرد و فارس و شيعه و سنّي تفاوت نمي‌كند. دل پليد و پُركينه آنان حتي به روحاني كهنسالي چون شهيد مظلوم ماموستا شيخ الاسلام نيز با قساوت و شقاوت دستِ ستم مي‌گشايد. لعنت خدا و رسول و مؤمنان بر آن خونخواران و مراكز اصلي پشتيباني و فرماندهي آنان باد. مردم عزيز كردستان با بصيرت كامل، دشمنان خود را بشناسند و مسئولان امنيت استان مقابله قدرتمندانه با اين آدمكُشان محارب را در صدر برنامه‌هاي خود قرار دهند.

 

اينجانب ضمن تسليت و تبريك به مردم استان كردستان به خصوص به خانواده‌هاي مصيبت‌ديده ياد آن شهيدان بزرگوار به ويژه شهيد عزيز جناب ماموستا شيخ الاسلام را گرامي ميدارم و از خداوند رضايت و مغفرت و علوّ درجات آنان را مسألت مي كنم.

 

سيّدعلي خامنه‌اي .

 

26شهريور ‌1388

برچسب ها:

نظرات
يادداشتي ثبت نشده است.
ارسال نظر
نــــام :
پست الكترونيكي:
متن نظر :