http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.mataf
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
صفحه اصلی http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/home
ارتباط با ما http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/contactus
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/about
روايتگر :: پايگاه جامع راويان كشور - نسخه اي براي همه عصرها
لطفا صبر کنید
صفحه اصلی>گنجينه راويان>رسانه متني>سوژه هاي روايتگري
نویسنده:
امتیاز به مطلب:
0.0 (0)
/0
1393/01/20
بازدید: 7828
سوژه هاي روايتگري

نسخه اي براي همه عصرها

انديشه مقاومت در دفاع مقدس/

مقدمه

دوران باشكوه دفاع مقدس، دوره اي سخت و تاريخي بود كه به اقتضاي شرايط آن، درون مايه ايماني و فرهنگي ملت مسلمان ايران نمايان شد. اين برهه به دليل برخورداري از برخي ويژگي ها، مي تواند به عنوان سرلوحه اي براي همه دوران هاي آينده اين سرزمين محسوب شود.

يكي از بزرگترين آموزه هاي دفاع مقدس، فرهنگ مقاومت در مقابل زياده خواهي هاي دشمنان بوده است. در دو بخش به جلوه هايي از اين فرهنگ مي پردازيم:

الف- چرا مقاومت؟!

علت طرح اين پرسش و پاسخگويي به آن مستلزم نگاهي گذرا به واقعيت هاي تلخ و شيرين دوران جنگ تحميلي است:

1- مختصات جبهه دشمن

دشمن از همه نوع تجهيزات مدرن براي آغاز تهاجمي گسترده به ايران اسلامي برخوردار بود. پشتيباني شديد كشورهاي مختلف جهان از رژيم بعث عراق را نيز نبايد ناديده گرفت. در گزارش منتشر شده سازمان ملل متحد در خصوص كمك هاي غرب به برنامه هاي تسليحاتي عراق آمده است:

عراق تسليحات خود را از 150 شركت آلماني، آمريكايي و انگليسي تهيه كرده است. بر اساس گزارش ها، دولت عراق از سال 1975 توسط 80 كمپاني آلماني، 24 شركت آمريكايي و حدود 12 شركت انگليسي و چند شركت سوئيسي، ژاپني، ايتاليايي، فرانسوي، سوئدي، برزيلي و آرژانتيني تجهيزات دريافت كرده است. آلمان بيشترين كمك را به برنامه اتمي با 27 شركت و آمريكا با 24 شركت و انگليس با 11 شركت انجام داده اند.1

در اواخر دوران جنگ نيز شاهد دخالت مستقيم ارتش آمريكا به نفع عراق و حمله به سكوهاي نفتي و هواپيماي مسافربري جمهوري اسلامي ايران بوديم. سازمان ملل متحد نيز هيچ گاه موضع روشني در محكوميت تجاوز ارتش عراق اتخاذ نكرد.

2-مختصات جبهه خودي

جمهوري اسلامي، يك نظام نوپا بود. مشكلات داخلي ايران اسلامي مانند خيانت، ترور، كودتا، آشوب هاي جدايي طلبانه در نقاط مختلف كشور، محاصره اقتصادي و... كشور را درگير فراز و نشيب هايي كرده بود كه هر يك از آنها به تنهايي مي توانست منجر به سقوط يك حكومت بشود. دشمن براساس محاسبات مادي، يقين داشت ايران توان مقابله با تجاوز ارتش ورزيده عراق را ندارد.

"اف دي آر، اسوشيتد پرس نيويورك" در تاريخ 5/7/1359 (27 سپتامبر 1980) به نقل از هنري كسينجر، مغز متفكر كاخ سفيد، مي نويسد:

جنگ ايران و عراق كوتاه مدت خواهد بود و حداكثر 10 روز ديگر ادامه خواهد داشت و عراق برنده جنگ خواهد بود.2

يكي ديگر از موانعي كه ايران در برابر خود مي ديد تحريم تسليحاتي بيگانگان بود كه حق دفاع را از ملت ما سلب مي كرد.

مقام معظم رهبري در اين خصوص فرموده اند:

... ما يك وقت مي خواستيم براي جبهه ها سيم خاردار –كه در داخل كشور نداشتيم و توليد نمي شد- از جايي وارد كنيم. همين شوروي سابق اجازه نداد ما سيم خاردار را از داخل كشورش عبور دهيم و به ايران بياوريم. گفت اين وسيله جنگي است! اين در حالي بود كه هواپيماي روسي، كارشناس روسي، افسر روسي، موشك روسي، مواد منفجره روسي و تمام امكانات روسي، آن طرف جبهه در اختيار دشمن و طرف مقابل ما در اين جنگ بود3... آن طرف آمريكا و اروپا هم بود. همين فرانسه، آن روز "ميراژ" عليه ما مي فرستاد، "سوپراتاندارد" عليه ما مي داد...4

3- دوراهي تسليم يا مقاومت!

ارتش ايران به دلايلي چون جا به جايي در رده هاي فرماندهي و... از آمادگي كافي براي رويارويي با دشمن برخوردار نبود.  نيروهاي مسلح ديگر ايران مانند سپاه و بسيج نيز از آموزش هاي نظامي و سلاح كافي بي بهره بودند. اين مسئله سبب شد صدها كيلومتر از خاك كشور به تصرف اشغالگران دربيايد. فرمانده وقت كل قوا نيز فردي خائن بود كه با طرح استراتژي مشكوك خود يعني دادن زمين و گرفتن زمان! عملاً روند تدافعي نيروهاي رزمي كشور را مختل مي كرد.

اكنون بايد به اين پرسش پاسخ داد، در چنين شرايطي كه دشمن از انواع تسليحات مدرن دنيا برخوردار بوده و كيلومترها از خاك كشور را اشغال نموده و مسئول اجرايي و نظامي كشور –بني صدر خائن- مقاومت در مقابل دشمن را بي فايده دانسته و از ورود سلاح به جبهه مدافعان ميهن ممانعت به عمل مي آورد، يك رزمنده با چه انگيزه اي قادر به تقابل با تجاوز دشمن خواهد بود؟

به طور مثال فرمانده وقت سپاه خرمشهر، شهيد سيد محمد جهان آرا مي توانست به استناد يك نگاه ساده اداري، عدم حمايت مسئولان ارشد (بني صدر و وابستگانش) را توجيهي براي عقب نشيني در برابر دشمن دانسته و از ادامه نبرد تدافعي خود و نيروهاي جان بركفش كه نتيجه آن نااميدي دشمن از محاسبات تئوريسين هاي نظامي خود در تصرف زودهنگام خوزستان و رسيدن به تهران! بود، صرف نظر كند. اين اتفاق منجر به آن مي شد كه خرمشهر، همان روز اول جنگ، تبديل به "المحمره" مي شد، آبادان به "عبادان" تبديل مي گرديد و حساب اهواز و انديمشك هم با كرام الكاتبين بود!

4- بصيرت، رمز استقامت

طبيعي است كه در شرايط مذكور ممكن است هر انساني به اين نتيجه برسد كه دور از هر نوع سختي و دردسر به شهر و ديار خود رفته و به زندگي عادي خويش ادامه دهد؛ اما آن چه كه در دفاع مقدس رخ داد فراتر از محاسبات مادي و تمايلات نفساني و غريزي بود. رزمندگان جبهه حق، بي اعتنا به سختي ها و موانع پيش روي خود، تكليف را در عمل به اعتقاد خويش يافتند؛ اعتقادي كه التزام به امر ولايت، اصلي ترين محور آن قرار داشت و باعث شد تا جاي جاي جبهه هاي جهاد في سبيل الله، به كربلاي آخرالزماني عاشورائيان تاريخ تبديل شود. حرف امام اين بود كه يك وجب از خاك كشور نيز نبايد در دست دشمن بماند. شاگردان مكتب روح الله با تأسي به سيره ياران اباعبدالله عليه السلام با تمام وجود در مقابل دشمن قد علم كردند تا حرف امامشان روي زمين نماند. آنها به خوبي مي دانستند كه دشمن تنها به دنبال چند وجب خاك نيست و چنانچه يك قدم در برابر زياده خواهي هاي دشمن كوتاه بيايند توقع دشمن بيشتر شده و باز هم بايد به عقب نشيني روي بياورند.

اين جنگ به خاطر قرارداد 1975 و يا چند صدكيلومتر و نصف اروند نيست. اين جنگ به خاطر سرنگوني رژيم جمهوري اسلامي است.5

بنابر آن چه كه ذكر شد تنها عنصر ايجاد انگيزه نبرد با دشمن متجاوز در آن شرايط دشوار، التزام به انديشه پايداري و استقامت در مقابل مطامع ناتمام اهريمنان بود كه ريشه آن را بايد در عمق باور توحيدي رزمندگان جبهه اسلام جست و جو كرد. بر مبناي اين باور، تسليم و سازش با دشمن، خط قرمز يك مسلمان و مؤمن حقيقي است. در اين آموزه كه برآمده از نهضت سرخ عاشوراست، مرگ با عزت بهتر از زندگي با ذلت است.

ب- نتيجه استقامت

اگر چه براي مقاومت در مقابل دشمن بايد شرايط سخت و دشواري را پشت سر گذاشت و گاه از رفاه مطلوب طبع بشر دست كشيد؛ اما شكي نيست كه ثمرات آن بسيار شيرين و سرنوشت ساز است. خرمشهر را بايد نماد مقاومت مردم ايران دانست. شهري كه مدافعان آن نشان دادند با چنگ و دندان در مقابل دشمن ايستاده و حماسه اي خلق خواهند كرد تا دشمني كه داعيه تصرف چند روزه خوزستان را داشت، رؤياي شوم خود را به گور ببرد.

من مايلم اين‌جا يادى از «محمّد جهان‌آرا» شهيد عزيزِ خرمشهر و شهدايى كه در خرمشهرِ مظلوم آن‌طور مقاومت كردند بكنم. آن‌روزها بنده در اهواز از نزديك شاهد قضايا بودم. خرمشهر در واقع هيچ نيروى مسلّحى نداشت؛ نه كه صدوبيست هزار نداشت بلكه ده هزار، پنج هزار هم نداشت. چند تانك تعميرىِ از كار افتاده را مرحوم شهيد «اقارب‌پرست» - كه افسر ارتشى بسيار متعهّدى بود - از خسروآباد به خرمشهر آورده بود، تعمير كرد. (البته اين مال بعد است. در قسمت اصلىِ خرمشهر كه نيرويى نبود). محمّد جهان‌آرا و ديگر جوانان ما در مقابل نيروهاى مهاجم عراقى - يك لشكر مجهّز زرهى عراقى با يك تيپ نيروى مخصوص و با نود قبضه توپ كه شب و روز روى خرمشهر مى‌باريد - سى و پنج روز مقاومت كردند. همان‌طور كه روى بغداد موشك مى‌زدند، خمپاره‌ها و توپ‌هاى سنگين در خرمشهر روى خانه‌هاى مردم مرتّب مى‌باريدند. با اين‌حال جوانان ما سى و پنج روز مقاومت كردند؛ اما بغداد سه روزه تسليم شد! ملت ايران! به اين جوانان و رزمندگانتان افتخار كنيد. بعد هم كه مى‌خواستند خرمشهر را تحويل بگيرند، دوباره سپاه و ارتش و بسيج با نيرويى به‌ مراتب كمتر از نيروى عراقى رفتند خرمشهر را محاصره كردند و حدود پانزده هزار اسير در يكى دو روز از عراقي‌ها گرفتند.6

ديري نپائيد كه در نتيجه صبر و مجاهدات رزمندگان بي ادعاي جبهه حق، سرنوشت نبرد، برخلاف محاسبات مادي دشمنان رقم خورد و بدخواهان اسلام و ايران مجبور به پذيرش جمهوري اسلامي ايران به عنوان يك قدرت تأثيرگذار گرديدند:

ايران يكي از قدرت هاي واقعي منطقه است كه داراي ذخاير عظيم نفت در قلمرو وسيع و پرجمعيت خود مي باشد؛ هزاران سال است كه اين امپراتوري به عنوان تنها قدرت مسلط كل منطقه شناخته شده است. اكنون در زمان آيت الله خميني اين قدرت چندين برابر شده است.7

آن چه مسلم است اين است كه در طول اين سال ها نه ماهيت نظام اسلامي ايران تغييري يافته و نه در ماهيت خبيثانه غرب، تحولي ايجاد شده است. اين كه چرا دشمنان ايران اسلامي براي تقابل با تفكر اسلام ناب، جنگ مسلحانه را كنار گذاشته و سراغ گزينه هايي غير از رويكرد نظامي رفته اند را بايد در مقاومت مثال زدني مردم اين مرز و بوم در طول دوران دفاع مقدس جست؛ مقاومت جانانه اي كه براي سال هاي سال ايران را از گزند تجاوز نظامي بيگانگان در امان نگاه خواهد داشت. تجربه آموزنده ايثار و شهامت مرد و زن شهادت طلب ايراني، درس عبرت براي دوست و دشمن است. درسي كه دشمن گرفت اين بود كه نمي توان با زور سرنيزه، مردمي آزاده را به اسارت خواسته هاي چپاولگرانه خود درآورد. دوستان نيز بايد از تجربه ايستادگي و مقاومت مردم ايران در كوران حوادث دفاع مقدس اين نكته را بياموزند كه تلخي هاي موقّت و زودگذر پايداري و صبر در مقابل فشارهاي دشمنان، دير يا زود به سرانجامي شيرين ختم شده و استقلال و عزّت كشور و ملت را به همراه خواهد داشت.

برچسب ها:

نظرات
يادداشتي ثبت نشده است.
ارسال نظر
نــــام :
پست الكترونيكي:
متن نظر :