http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.mataf
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
صفحه اصلی http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/home
ارتباط با ما http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/contactus
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/about
روايتگر :: پايگاه جامع راويان كشور - جانبازان الگوهاي فراموش شده
لطفا صبر کنید
صفحه اصلی>گنجينه راويان>رسانه متني>سوژه هاي روايتگري
نویسنده:
امتیاز به مطلب:
0.0 (0)
/0
1393/01/20
بازدید: 7274
سوژه هاي روايتگري

جانبازان ؛ الگوهاي فراموش شده


  به مناسبت روز جانباز
اسوه ايثار
 روايتگر : سالگرد ميلاد حضرت ابوالفضل العباس عليه السلام ، روز جانباز نام گذاري شده است. عباس عليه السلام بزرگ جانباز تاريخ انسانيت است كه صحنه كربلا را تجليگاه ايثار و جانبازي نمود. فداكاري هاي برادر رشيد امام حسين عليه السلام در تاريخ بشر مانندي ندارد. دست حيدرآساي عباس عليه السلام شعر زيباي عشق و ايثار در راه ولايت را با خون سرخ بر زمين تفتيده، كربلا نگاشت، و راه و رسم عاشقي و شيوه جانبازي را به جهانيان آموخت.
امام جانبازان
هر ورق از دفتر زندگي اميرالمؤمنين عليه السلام جلوه اي از امامت و ولايت است. علي عليه السلام در عرصه ايمان امام مؤمنان، در جبهه هاي نبرد امام مجاهدان، در عبادت امام عابدان، در زهد و تقوا امام متّقيان، در عشق به محبوب سيّدالعشاق، و در همه ابعاد ديني و اجتماعي پيشواي اهل ايمان است.
او امام جانبازان نيز هست. هرگز از مرگ نهراسيد و همواره مشتاق شهادت بود و بلاهاي كوچك و بزرگ را به جان مي خريد. «لَيلَة المَبيت» يكي از صحنه هاي درخشان جانبازي اوست. اميرالمؤمنين عليه السلام بارها جان رسول اكرم صلي الله عليه و آله وسلم را از خطر تهديد بت پرستان نجات داد و اسلام را حيات دوباره بخشيد. اين گوشه اي از جانبازي هاي علي عليه السلام در راه اسلام و ياري پيامبر بود.
جانبازي در قرآن
در ليلة المبيت پس از اين كه اميرالمؤمنين عليه السلام در بستر پيامبر خوابيد و بزرگ ترين خطر را به جان خريد تا پيامبراسلام صلي الله عليه و آله وسلم ، با سلامت كامل بتواند به مدينه هجرت كند و حكومت مقتدر اسلامي را در آن جا ايجاد نمايد، درباره اين فداكاري و جانبازي علي عليه السلام اين آيه شريفه نازل شد: «و از گروه مردم كسي هست كه از جان خويش در راه تحصيل رضايت خداوند مي گذرد و خداوند بر بندگان خود مهربان است».
جانبازان در كلام روح خدا
حضرت امام خميني رحمه الله بارها با كلام الهي خود جانبازان و ايثارگران را مورد تفقّد قرار داده، آنها را مايه سرافرازي ملت ايران خوانده اند. ايشان، با آن مقام والاي الهي خود را در برابر جانبازان كوچك شمرده، مي فرمايد: «وقتي امثال شما قدرتمندان روحي را مي بينم با اين روحيه بزرگ و با اين عظمت روح، خجالت مي كشم كه خودم را يك انسان متعهد بدانم. زبان و پيام ما عاجز از ترسيم مقام بلندپايه عزيزاني است كه براي اعتلاي كلمه حق و دفاع از اسلام و كشور اسلامي جانبازي نموده اند». و در جاي ديگر مي فرمايد: «به اسلام بزرگ براي داشتن اين جانبازان در راهِ حق، كه براي اسلام و ميهن اسلامي خود از همه چيز خويش مي گذرند تبريك تقديم مي كنم».
رهبر جانبازان
يكي از جانبازان بزرگ انقلاب اسلامي رهبر معظم انقلاب، حضرت آيت اللّه خامنه اي، مي باشند. ايشان در تاريخ ششم تيرماه 1360، هنگامي كه در مسجد ابوذر تهران سخنراني مي كردند، بر اثر بمبي كه منافقين كوردل كار گذاشته بودند به شدّت مجروح گرديد و پس از معالجه در بيمارستان هم چنان از ناحيه دست راست دچار مشكل هستند. امام خميني رحمه الله در پيامي به مناسبت سوءقصد به جان ايشان مرقوم فرمودند: «من، به شما خامنه اي عزيز تبريك مي گويم كه در جبهه هاي نبرد، با لباس سربازي و در پشت جبهه با لباس روحاني، به اين ملت مظلوم خدمت نموده و از خداوند تعالي، سلامت شما را براي ادامه خدمت به اسلام و مسلمين خواستارم».
جانبازان در كلام رهبر
مقام معظم رهبري در ضمن سخناني مي فرمايند:
«جانبازان، سوابق درخشان خود در ميدان جنگ و نيز مُهر و نشاني را كه از جنگ تحميلي بر جسم خود به يادگار دارند، هرگز نبايد از تاريخ پرشكوه دفاع مقدّس ملّت ايران منقطع كنند؛ بلكه آن را به مانند ثروتي عظيم براي خود نگهدارند. جانبازان، يادگار آزمايش هاي بزرگ ملي محسوب مي شوند و ملّت ايران بايد براي هميشه به آنان به عنوان الگوهاي مقاومت ارج نهند و آنان را گرامي بدارند».
عمّارهاي انقلاب
جانبازان از وادي شهادت بازگشته اند، اما نه به اختيار خود كه با تقدير خدا و مشيّت الهي در دنيا مسكن گزيده اند. جانبازان تلخي ماندن را با شيريني اداي تكليف جبران كرده اند. آنان مانده اند تا به ما در راه ماندگان، راه رستگاري بياموزند. حضور جانبازان در جامعه ما به اندازه انقلاب قيمت دارد. وجود آنان در جامعه همچون وجود عمّار ياسر در سپاه اميرالمؤمنين عليه السلام است. عمار، جانباز جنگ هاي رسول خدا بود و رنج ماندن را بر خود هموار مي كرد تا شبهه و نفاق را در ميان امت و از اردوي علي عليه السلام بزدايد. عمارهاي انقلاب يعني جانبازان نيز مانده اند تا پرچم امام را برافراشته نگاه دارند. آنان مانده اند تا بگويند كدام راه، راه اصيل انقلاب است.
روح جانبازي بزرگ ترين سدّ راه دشمنان
يكي از دلايل بارزي كه براي مقابله خصمانه جهان استكبار با اصول اسلام مي توان برشمرد، پي بردن آنها به نقش و جايگاه ويژه اين اصول در ايجاد روح ايثار و جانبازي است؛ چرا كه اگر روح حاكم بر جامعه روح ايثار و جانبازي باشد هيچ روزنه نفوذي براي سلطه و منفعت جويي آنان باقي نخواهد ماند. جهان استكبار كه اين حقيقت را به روشني دريافته است، تنها راه رسيدن به اهداف خود را در از بين بردن اين روح و فرهنگ مي بيند و اگر در سَمت و سوي حملات مختلف دشمن دقّت شود به خوبي پيداست كه آنها حملات خود را متوجّه اين هدف نموده اند.
بهترين الگو براي جوانان
جوانان و نوجوانان جامعه ما براي رشد و تعالي خويش، و براي دفاع از انقلاب اسلامي و ارزش هاي آن و براي استقامت در راه رسيدن به اهداف اسلامي خويش نيازمند الگوي مناسب هستند. رهبر معظم انقلاب حضرت آيت اللّه العظمي خامنه اي(مدّظلّه العالي) در اين باره مي فرمايند:
«جانبازان قدرت هاي بسياري را كه خداوند متعال در روح و جسم انسان به وديعه نهاده است به كار گرفتند و در ميدان علم، مديريت و ورزش، و نيز در بسياري از مسايل دين و دنيا شگفتي آفريدند. بنابراين جوانان ايران در هر عرصه و رشته اي كه وارد مي شوند بايد از جانبازان درس بگيرند و آنان را الگو و سرمشق خود قرار دهند».
مجاهدان نمونه
جانبازان، اين آيه هاي ايثار كه مايه افتخار جامعه اسلامي ما هستند، پا روي خواهش هاي نفساني گذاشتند و به دنيا پشت كردند و در ميدان جهاد اكبر پيروز شدند. آنان براي ياري اسلام و انقلاب به جبهه هاي نبرد شتافتند و در مقابل دشمنان دين و استكبار جهاني مقاومت نمودند، و از ميدان جهاد اصغر نيز سربلند بيرون آمدند. آنان همراه شهدا بودند و جان خود را در طبق اخلاص نهادند. اما تقدير اين بود كه شهدا مهمان خدا شوند و جانبازان در اين جهان و در ظلّ كرامت هاي الهي باقي بمانند تا حجتي بر مردم باشند و به آنان درس مقاومت بياموزند.
سرمايه جانبازان
بزرگ ترين سرمايه جانبازان، به تعبير حضرت آيت اللّه جوادي آملي، «قلب شكسته» است. قلب شكسته سرمايه اي است كه هركسي نمي تواند آن را به راحتي به دست آورد. مگر آن كس كه مانند جانبازان موانع و حجاب ها را از پيش رو برداشته و ارتباط وي با دنيا ضعيف شده و مهر دنيا از دلش بيرون رفته باشد. آري دل شكسته جانبازان سرمايه حشر با ابرار و پرواز با اهل ملكوت است.
يادگار دوست
جا جانبازي حاصل تلاش براي كسب رضاي الهي ونباز شدن حادثه و اتفاق ناگواري نيست، تصادف نيست. حضرت دوست جانبازان را اين گونه پسنديده و عاشقان خويش را بدين آرايه مزيّن ساخته است. مجاهدت در راه اوست و اين نشان افتخار و موهبتي آسماني و ملكوتي است كه مخصوص عاشقان و شيفتگان كوي محبوب است. زبان حال هريك از جانبازان اين است كه:
از دوست به يادگار دردي دارم  كآن درد به صد هزار درمان ندهم  
همسران نمونه
همان گونه كه جانبازان و ايثارگران در ميهن اسلامي، تكريم مي شوند شايسته است كه از همسران آنان نيز كه در بالاترين مرتبه هاي ايثار و فداكاري قرار دارند، تجليل گردد. آنان پروانگان پاك بازي هستند كه بي ادعا برگرد شمع وجود جانبازان در طوافند. به پشتوانه دل سوزي ها و مراقبت هاي آنان است كه جانبازان مسئوليت سنگين خويش را در جامعه به خوبي انجام مي دهند. همسران جانبازان براي بانوان مسلمان و باايمانِ كشورمان سرمشق هستند. شناخت آنها عظمت هاي روحي و معنوي را در جامعه گسترش مي دهد و لغزش ها و آلوده شدن به معيارهاي مادي را كم مي نمايد.
حضور در صحنه
هشت سال دفاع مقدس دوران آزمايش بزرگ الهي بود و آنها كه در آن ميدان جان فشاني كردند، افتخار دنيا و آخرت را كسب نمودند. اما جانبازان دلاور، هيچ گاه مسئوليت خود را تمام شده تلقّي نمي كنند و تا لحظه وصال به جهاد و كوشش مشغولند. آنان در دوران حماسه بيني دشمن را به خاك ماليدند و جامعه را نيز از نظر فكري متحول نمودند و جوانان را به سمت ارزش هاي معنوي و الهي سوق دادند؛ و امروز كه دشمن تمام قدرت خود را براي سركوبي اعتقادات و ارزش ها مصروف داشته است، جانبازان در صحنه حضور يافته اند تا مشعل فروزان ارزش هاي الهي را مشتعل تر نمايند و راهنماي جامعه و جوانان به سوي سعادت باشند.
رسالت جانبازان
جانبازان و ايثارگران پشتوانه بزرگ جامعه و انقلاب اسلامي ما هستند. آنان اگرچه پايشان را از دست داده اند، اما ايستاده اند تا نام، ياد و فرهنگ شهيدان را زنده نگه دارند؛ و اگرچه ممكن است دستي در بدن نداشته باشند، ولي هم چنان علمداران اين انقلابند. آنان شور و نشاط حسيني را در جامعه برپا داشته اند، و هم چنان در صحنه باقي مانده اند تا ولايت تنها نماند و علي زمان مظلوم واقع نشود. آنان مانده اند تا مصيبت هاي صدر اسلام تكرار نشود و ذهن مردم از عطر ولايت تهي نگردد. آري، آنان هم چنان مانده اند تا رسالت بزرگ خويش را كه زمينه سازي براي ظهور حضرت ولي عصر، ارواحنافداه، مي باشد به پايان رسانند.
پيشتازان عرصه فرهنگ
جانبازان تنها در ميدان هاي نبرد پيشتاز نبوده اند. امروز در تمام صحنه ها جانبازان و ايثارگران عزيز با قدرت به فعّاليّت مشغولند و حتّي در بعضي عرصه ها از ديگران نيز گوي سبقت ربوده اند. آنان در عرصه هاي فرهنگي، در مقابل شبيخون دشمن صف هاي مستحكمي هستند و آثار عميق و شگرفي در جامعه برجاي نهاده اند. به جرأت مي توان گفت كه آثار فرهنگي ـ هنري جانبازان به نحوي باورنكردني تحوّل فرهنگي ايجاد مي كند و به سادگي جان مخاطب را متأثر مي سازد. آنان هم در جبهه ها درخشيدند و حماسه آفريدند و هم در عرصه هنر و فرهنگ.
وظيفه جامعه در قبال جانبازان
جانبازان و ايثارگران دين بزرگي بر گردن جامعه ما دارند. آنان از مال و جان خويش گذشتند و تمام هستي خويش را در طبق اخلاص نهادند. حال مهم ترين وظيفه جامعه در قبال جانبازان احترام و گرامي داشتن دستاوردهاي ايثار ايشان است. جمهوري اسلامي، نظام ولايت فقيه، استقلال، آزادي و حاكميت دين دستاوردهاي ايثار آنان است و جامعه بايد اين محورهاي اصلي و اساسي را حفظ كند و استمرار بخشد. وظيفه ديگر جامعه توجّه به شخصيّت سراسر ايثار ايشان است و اين توجّه در واقع اعتنا و احترام به پشتوانه هاي آزادگي و استقلال خويش است.
از جانبازي تا شهادت
از جانبازي تا شهادت هيچ فاصله اي نيست و به تعبير حضرت امام خميني رحمه الله جانبازان شهيدان زنده انقلابند. جانباز همزاد شهادت است. جانباز همان شهيدي است كه بقاياي پيكرش در عالم خاك جا مانده است. چه بزرگوارند شهداي زنده انقلاب. اين نعمت الهي و اين حيات بهشتي بر جانبازان عزيز مبارك و جاودانه باد.
منتظران وصل
خدا جانبازان را در عالم خاك باقي گذاشته است تا باب شهادت بسته نشود. تا روزي كه «گروه تفحّص شهداي آن دنيا» اين شهيدان جامانده در عالم خاك را بيابند و بر محمل بال ملائك به عرش ببرند. جانبازان اين دنيا مفقودان آن دنيايند كه روزي پيدا خواهند شد و به ياران شهيدشان خواهند پيوست. اين منتظران وصل هر روز در انتظار فراخواني از آسمانند تا بال هاي شكسته خويش را بگشايند و در فضاي عالم قدس به پرواز درآيند. اين شهيدان زنده مسافران عرشند و اسيران فرش. به خاطر آنان است كه شهيدان يك بار ديگر از افلاك تا خاك سفر مي كنند و آن شهيدانِ زنده اي را كه آسماني شده اند، لباس شهادت مي پوشانند. به راستي كه اين لباس برازنده آنان است.
جانبازان در كلام سيد شهيدان اهل قلم
عشق منشأ قدرت آناني است كه از مرگ نمي ترسند و از نيستيِ مادّيِ وجود خود هرگز بيمي به دل راه نمي دهند. در اين ميان آنان كه جان در راه عشق به خدا باخته اند، از همه قدرتمندترند. سرّ اين كه حضرت امام رحمه الله جانبازان را با صفت قدرتمند توصيف كرده اند، در همين جاست؛ در وجود جانبازان، عشق، بر ترس غلبه يافته است و اين از بالاترين قدرت هاست؛ چون جانبازي، خود، شرط عشق است و براي سوختن بايد مصداق پروانه بود، شهدا و جانبازان در همه راه باهم شريكند. هردو را عشق و نور، پروانه سان از خود بي خود مي كند تا آن جا كه دل از جان شيرين برمي كنند و آماده قرباني شدن در راه خدا مي شوند و همين آمادگي براي مرگ در راه خدا، كه ملازم است با قطع همه تعلّقات دنيوي، بالاترين مرتبه اي است كه روح انسان به آن دست مي يابد.
رسم جانبازي
چون هواي حضرت جانان كنند  طيّ راه عاشقي آسان كنند  
گر بُود هفتاد وادي پيش پاي  پاي كوبان عزم آن ميدان كنند  
رسم جانبازي به راه دلبران  تا چه باشد سرسپاران آن كنند  
يك ره از حرز ولا جوشن خرند  يك ره از جنس وفا خَفتان كنند  
سر به كف گيرند در ناورد عشق  جان فداي آن اميد جان كنند  
هرزمان خواهند جاني تا مگر  در مناي يار خود قربان كنند  
پرشكسته جان به كف تا كوي عشق  ره شناسان رهروي زين سان كنند  
 
 
برچسب ها:

نظرات
يادداشتي ثبت نشده است.
ارسال نظر
نــــام :
پست الكترونيكي:
متن نظر :