http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.mataf
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
صفحه اصلی http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/home
ارتباط با ما http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/contactus
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/about
روايتگر :: پايگاه جامع راويان كشور - كارشناسان
لطفا صبر کنید
صفحه اصلي>ويژه نامه ها>دفاع مقدس
نويسنده:
امتياز به مطلب:
/0
1393/06/25
بازديد: 9238

كارشناسان خارجي و جنگ ايران و عراق

كارشناسان خارجي و جنگ ايران و عراق

چكيده:
آلن فريدمن (نويسنده و محقق امريكايي): «امريكا به پيشنهاد ويليام كيسي (رئيس سيا)، تحويل بمب هاي خوشه اي به عراق را در اولويت قرار داد، زيرا اين سلاح را مناسب ترين و كارآمد ترين سلاح براي در هم شكستن امواج انساني مدافعان ايراني مي دانست.

به اعتقاد او اين بمب ها مي توانست به يك قدرت تصاعدي واقعي و مؤثر عليه قواي ايراني تبديل شود. در واقع اين بمبها از لحاظ تكنيكي جزء سلاح هاي متعارف محسوب مي شوند اما در ميدان نبرد همانند سلاح هاي نامتعارفي چون سلاح هاي شيميايي ميتوانند موجب كشتار وسيعي شوند.

چنانچه اين بمب ها درست عمل كنند مي توانند در وسعتي به اندازه 10 برابر زمين فوتبال هر كسي را كشته يا مجروح كنند.

عملاً اين بمب ها چرخ گوشت هاي هوايي هستند و هر چيزي را در سر راه خود خرد مي كنند.»

جنگ ايران و عراق يكي از پيچيده ترين جنگهاي جهان و منطقه بود و ما اكنون در شرايطي قرار گرفته‌ايم كه لحظه به لحظه اسرار و ناگفته هايي از اين جنگ منتشر مي شود. بخشي از حقيقت، درون جنگ ماست و بخشي ديگر آن در دست 26 كشوري است كه چرخ هاي ماشين جنگي عراق را روغن مي زدند. كه به گوشه‌هايي از آن اشاره مي‌كنيم:

1)خواب و خيال دشمن در مورد ايران:

تا نيم ساعت ديگر كمر ايران خواهد شكست

وفيق السامرايي(مسئول بخش ايران در استخبارات عراق):

«رأس ساعت 12 روز 22 سپتامبر 1980 (31 شهريور 1359) صدو نود و دو فروند هواپيماي جنگنده نيروي هوايي عراق، به طرف اهدافشان در خاك ايران به پرواز در آمدند. در همين لحظه فرمانده كل قوا، صدام حسين در حالي كه چفيه قرمز رنگ به سر داشت و نوار فشنگ به دور كمر خود بسته بود، بي آنكه درجات نظامي - اش را نصب كرده باشد، وارد اتاق عمليات شد.

«عدنان خير الله» وزير دفاع به او چنين گفت:

«سرور من! جوانها بيست دقيقه قبل به پرواز در آمدند» صدام به او پاسخ داد:« تا نيم ساعت ديگر كمر ايران خواهد شكست.»


2) كمكهاي تسليحات نظامي:

شوروي بزرگترين تأمين كننده نيازهاي تسليحاتي عراق

روزنامه القبس چاپ كويت:

«شوروي يك پل هوايي براي حمل اسلحه و مهمات به عراق بر قرار كرده است.گورباچف با ارسال نامه اي به برخي سران عرب، به آنان اطمينان داده است كه شوروي اجازه نخواهد داد عراق در جنگ با ايران شكست بخورد.»

«در نوامبر 1983 بين هزار تا هزار و دويست مشاور نظامي شوروي به عراق برگشتند و 400 فروند تانك55T و 250 فروند تانك12T به عراق داده شد و مقادير عظيمي موشك گراد، فراگ 7،سام 9 و اسكادبي در راه بود. عراق تنها كشوري بود كه از بلوك شرق به موشك اسكادبي مجهز شد.»

«در سال 1983 شوروي بار ديگر تحويل سلاح در حجم وسيع را به عراق از سر گرفت و تمامي تجهيزاتي را كه عراق در طي دو سال نخست جنگ با ايران در صحنه نبرد از دست داده بود جايگزين كرد.»

چالز فيليپ ديويد(نويسنده كتاب جنگ خليج فارس توهم پيروزي):

«شوروي با61% بزرگترين تأمين كننده نيازهاي تسليحاتي عراق است.»


انگلستان و ساخت شبكه پناهگاه هاي زير زميني براي صدام:
«در ژوئن 1982 صدام تصميم گرفت برنامه پرهزينه ساخت شبكه پناهگاه هاي زيرزميني را به اجرا بگذارد تا بتواند منابع استراتژيك خود را از خطر حملات هوايي مصون بدارد. بر اين اساس شركت هاي انگليسي طرحي را ارائه كردند كه به موجب آن براي 48 هزار سرباز پناهگاه امن ساخته مي شد.

هر پناهگاه تونل پولادين داشت و مي توانست تا 1200 نفر را در خود جاي دهد. يكي از آنها در كنار كاخ رياست جمهوري بنا شده بود و پر از تجهيزات الكترونيكي، كامپيوتر،تله پرينت و شبكه هاي ارتباطي بود و دفتر صدام را با تمام نقاط عراق در تماس دائم قرار مي داد. حفاظت از اين پناهگاه به گونه اي بود كه اگر كسي به داخل آنها رخنه مي كرد دوربين هاي ويديوئي او را مي ديدند و مسلسل هاي خودكار نصب شده بر روي ديوار ها بر سر و روي او گلوله مي باريدند.در راستاي همين همكاري ها شركت ماركني انگليس فرستنده هاي مايكروويو نظامي در اختيار عراق قرار داد و شركت راكال نيز متعهد شد تا كارخانه توليد پيشرفته ترين راديوي نظامي جهانرا به نام جاگوار در عراق احداث نمايد.»

مين هاي ضد نفر ايتاليايي
آلن فريدمن(محقق و نويسنده امريكايي):

«در يكي از پيچيده ترين خلاف كاري ها در رم، ميليون ها مين مرگ بار با استفاده از يك شركت قلابي در سنگاپور به عراق فرستاده شدند. عراق به كمك يكي از شعبات بانك «لاوورو» در شمال ايتاليا 9 ميليون مين ضد نفر به ارزش 25 ميليون دلار خريداري نمود. اين مين ها ساخت شركت «والسلا» بود كه 50 درصد آن تحت مالكيت شركت فيات، گروه صنعتي بزرگ ايتاليا و تحت كنترل جياني آنيلي 72 ساله بود كه امروزه نيز به عنوان پادشاه بدون تاج و تخت ايتاليا معروف است. برخي از مين هايي كه عراق دريافت نمود از نوع بسيار وحشتناكي است كه به راحتي مي توان آنها را از هلي كوپتر پخش كرد يا به سادگي روي سطح بيابان انداخت. اگر كسي روي اين مين ها پا مي گذاشت پاي قرباني تا مچ يا حتي ران پا قطع مي شد.»

فرانسه و فروش جنگنده هاي ميراژ
كنت تيرمن(محقق و نويسنده امريكايي):

« در ژانويه 1981، تحويل 60 فروند ميراژ1F مجهز به موشك كه ابتدا از سوي والري ژيسكاردستن معلق شده بود آغاز گشت. در ژوئيه همان سال فرانسه بني صدر و مسعود رجوي را به عنوان پناهنده سياسي پذيرفت. رجوي، پاريس را به ستاد اپوزيسيون ايران تبديل كرد. به دنبال خروج ديپلمات هاي فرانسه از تهران در سال 1982 فرانسه اقدام به تحويل 5 فروند هواپيماي سوپر اتاندارد مجهز به موشك هاي اگزوست به عراق كرد.»

آلن فريدمن:

«تحويل سلاح تقريباً به صورت روزمره ادامه داشت . يكي از پايگاه هاي ناتو كه در مركز فرانسه احداث شده بود به صورت مركز بارگيري آنتونوف هاي نيروي هوايي عراق در آمد. اين هواپيماها روزانه به اين فرودگاه مي آمدند و موشك هاي ساخت فرانسه، بمب هاي خوشه اي، فيوز و تجهيزات رادار را با خود به عراق مي بردند.

سازمان هاي اطلاعاتي فرانسه در سال 1986 بر آورد كردند كه اگر سه هفته از ارسال كمك به عراق خودداري كند، آن كشور شكست خواهد خورد.»

خمپاره هاي دو زمانه فرانسه
كنت تيرمن(محقق و نويسنده امريكايي):

«معامله 6/1 ميليارد دلاري طرح ولكان يكي از شيرين ترين معاملات فرانسه با عراق بود. 83 توپي كه موضوع قرارداد ولكان بود براي طيف وسيعي از مقاطعه كاران تسليحاتي فرانسه درآمد توليد مي كرد.

درهمين راستا عراق از شركت فرانسوي TRT يك فيوز فوقالعاده پيشرفته و پيچيده خريد كه با نصب آن بر روي دماغه خمپاره ، موجب مي شد تا خمپاره درست قبل از رسيدن به زمين منفجر شود. يكي از افراد ارتش فرانسه كه خمپاره اندازهاي عراقي را در بيابانهاي بصره آموزش مي داد مي گويد:«با يك بار آتش آنها هم? ايراني ها را تا فاصله يك كيلومتري درو مي كردند. همين سلاح بود كه جلوي امواج انساني ايران را گرفت؛ درست مانند نبرد«وردن» در جنگ جهاني اول، آنها مدام آتش مي كردند و ايراني ها واقعا قتل عام مي شدند.»

مصر كانالي براي فروش تسليحات ناتو
آلن فريدمن(محقق و نويسنده امريكايي):

«در طول دهه 80 حسني مبارك رئيس جمهور مصر حدود 5/3 ميليارد دلار موشك و تسليحات به عراق فروخت كه صدام از پرداختن بهاي آن امتناع كرد. در سال 1984 او با همكاران خود در دولت مصر به توافق رسيد تا با عراق بر روي برنامه سري موشك هاي بالستيك داراي قابليت هسته اي همكاري كند. اين برنامه پروژه كندور 2 نام گرفت. مبارك در ملاقات خود با بوش در سال 1986،مصر را به كانالي براي صدور انواع گوناگون فناوري هاي موشكي ناتو كه شركت هاي پوشش اروپا به بغداد قاچاق مي كردند تبديل ساخت.»


بلژيك و ساخت پايگاه هاي نظامي براي عراق
«صدام در ژوئن 1982 قراردادي به ارزش 830 ميليون دلار با يك شركت بلژيكي به نام سيكسكو امضا كرد. هدف از اين طرح پر هزينه كه به نام رمزي پروژه 505 خوانده مي شد.آن بود كه براي جنگنده هاي پيشرفته عراقي 800 پناهگاه در عمق 50 متري زمين احداث گردد. سيكسكو كه از اعتبارات صادراتي دولت بلژيك استفاده مي نمود طي 4 سال 17 پايگاه هوايي و چند مقر نظامي در عراق ايجاد نمود. ميراژهاي عراق در جريان جنگ با ايران از همين پناهگاه ها خارج مي شدند و به پرواز در آمدند. از ديگر شركاي صدام سايبترا كنسرسيوم بلژيكي بود كه با جديت تمام روي پروژه هاي عكاشات و القائم كار مي كرد و يكي از بزرگترين كارخانه هاي آزمايشي و توليد فسفات جهان را در اين دو منطقه بنا نمود.»

3) كمكهاي هسته اي و سلاحهاي غير متعارف:

همكاري هاي هسته اي برزيل
كنت تيمرمن(محقق و نويسنده امريكايي):

«در همان حال كه فرانسه مشغول تكميل راكتورهاي هسته اي در عراق بود، صدام با برزيل قرار داد 10 ساله همكاري هسته اي امضا كرد. اين قرارداد كه در سال 1972 بسته شد به قدري محرمانه بود كه دولت بعدي برزيل مدعي شد از محتواي آن بي خبر بوده است. در يكي از تبصره هاي قرارداد كه به درخواست صدام گنجانده شده بود، برزيل متعهد مي شد مقادير زيادي اورانيوم طبيعي و غني شده با درصد كم ، تكنولوژي هسته اي، تجهيزات و آموزش مربوطه را در اختيار عراق قرار دهد.»

فرانسه و اعطاي يك بمب اتمي به عراق
وفيق السامرايي(مسئول اسبق بخش ايران در استخبارات عراق):

«كمكهاي خارجي فرانسه به عراق به جايي رسيد كه فرستاده آنها به بغداد آمد وبا وزير دفاع وقت،عدنان خير الله ملاقات نمود و به او گفت:

«فرانسه به طور جدي زمينه اعطاي يك بمب اتمي به عراق را بررسي مي نمايد. مي توان براي مجبور كردن ايران به توقف جنگ اين بمب را به هدف مشخصي پرتاب كرد.»

من تا سال 1984 نسخه اي از اين گزارش را كه با امضاي وزير دفاع براي صدام ارسال شده بود،در يك صندوق ويژه نگهداري مي كردم.»

حسين كامل (رئيس صنايع دفاع عراق)در اين خصوص مي گويد:

«واقعيت اين است كه تلاش ما ساختن بمب اتم بود. منتها با قدرت كم. به اين خاطر اگر موفق به پيروزي در جنگ نشديم آن را عليه ايران به كار ببريم. صدام سال 1990 را براي استفاده از بمب اتم در منطقه جنوبي جنگ تعيين كرده بود. آن روز تنها چيزي كه براي صدام اهميت داشت به پايان رساندن ساخت بمب اتم و استفاده از آن عليه ايران بود.»

بمب خوشه اي كارآمد ترين سلاح براي درهم شكستن امواج انساني
آلن فريدمن(نويسنده و محقق امريكايي):

«امريكا به پيشنهاد ويليام كيسي (رئيس سيا)،تحويل بمب هاي خوشه اي به عراق را در اولويت قرار داد زيرا اين سلاح را مناسب ترين و كارآمد ترين سلاح براي در هم شكستن امواج انساني مدافعان ايراني مي دانست.به اعتقاد او اين بمب ها ميتوانست به يك قدرت تصاعدي واقعي و مؤثر عليه قواي ايراني تبديل شود. در واقع اين بمبها از لحاظ تكنيكي جزء سلاح هاي متعارف محسوب مي شوند اما در ميدان نبرد همانند سلاح هاي نامتعارفي چون سلاح هاي شيميايي مي توانند موجب كشتار وسيعي شوند. چنانچه اين بمب ها درست عمل كنند مي توانند در وسعتي به اندازه 10 برابر زمين فوتبال هر كسي را كشته يا مجروح كنند. عملاً اين بمب ها چرخ گوشت هاي هوايي هستند و هر چيزي را در سر راه خود خرد مي كنند.»

برچسب ها:

ارسال نظر