http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.mataf
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.varesoun
صفحه اصلی http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/home
ارتباط با ما http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/contactus
http://www.ravayatgar.org/beta/http://www.ravayatgar.org/beta/fa/about
روايتگر :: پايگاه جامع راويان كشور - نامه
لطفا صبر کنید
صفحه اصلي>ويژه نامه ها>دفاع مقدس
نويسنده:
امتياز به مطلب:
/0
1393/06/25
بازديد: 9053
ويِژه نامه ها

نامه تسليم صدام در برابر ايران

نامه تسليم صدام در برابر ايران

نامه تاريخي صدام حسين رئيس جمهور عراق مبني بر پذيرش تمامي شرايط ايران براي آتش بس و جواب رئيس جمهور وقت كشورمان

بسم الله الرحمن الرحيم
جناب آقاي علي اكبر هاشمي رفسنجاني
رياست محترم جمهوري اسلامي ايران
با توكل بر خداي قادر متعال و به منظور از ميان برداشتن موانع از سر راه گشودن روابط برادرانه با همه مسلمانان كشور همسايه ايران كه برادري را بر مي گزينند، و در جهت ايجاد فضا براي جوشش جدي با تمام مومنان در جهت مقابله با نيروهاي شرور كه بدخواه مسلمانان و امت عرب هستند و به انگيزه دور نگه داشتن عراق و ايران از شانتاژ و ترفند نيروهاي شرارت طلب بين المللي و ايادي آنها در منطقه و هماهنگ با روح ابتكار عمل ما كه با هدف تحقق صلح همه جانبه و هميشگي در منطقه در تاريخ 28/8/1990 اعلام شده و به منظور گرفتن بهانه هاي مانع جوشش از كف بهانه جويان متردد و ظنين و به خاطر اينكه هيچ يك از توانايي هاي عراق در خارج از ميدان نبرد بزرگ بلا استفاده باقي نماند و به جهت بسيج اين توانايي ها در جهت اهدافي كه مسلمانان و اعراب شرافتمند بر حقانيت آنها اتفاق نظر دارند و براي جلوگيري از تداخل سنگر ها و دور ساختن گمان ها و ترديد ها تا اينكه خير انديشان راه خود را براي برقراري روابط طبيعي ميان عراق و ايران بيايند و به عنوان بازده گفتگوهاي فيمابين كه به طور مستقيم از نخستين نامه ما مورخ 21/4/90 تا آخرين نامه شما مورخ 8/8/90 به طول انجاميد و همچنين راه حل نهايي و روشن كه هيچگونه بهانه جويان باقي نمي گذارد ، تصميمات زير را اتخاذ نموديم:

1- پيشنهاد شما مندرج در نامه جوابيه هشتم اوت 1990 كه توسط آقاي برزان ابراهيم تكريتي نماينده ما در ژنو از نماينده شما آقاي سيروس ناصري دريافت شد و ناظر به لزوم مبني قرار دادن عهد نامه 1975 مي باشد ، ضمن مرتبط دانستن آن با اصول مندرج در نامه سي ژوئيه 1990 ما بويژه در مورد مبادله اسرا و بندهاي 6و7 قطعنامه 598 شوراي امنيت موافقت مي شود.

با اين تصميم ما، ديگر همه چيز روشن شده و بدين ترتيب همه آنچه را كه مي خواستيد و برآن تكيه مي كرديد تحقق مي يابد و ديگر اقدامي جز مبادله اسناد باقي نمي ماند.
2- بر اساس بند يك اين نامه و مندرجات نامه سي ژوئيه 1990، ما آماده ايم هيئتي را به تهران اعزام كنيم و يا هيئتي از سوي شما به بغداد سفر كند تا ضمن تهيه موافقت نامه هاي مربوطه، موجبات امضاي آن را در سطحي كه مورد توافق قرار مي گيرد فراهم نمايند.

3- به نشانه حسن نيت، ما عقب نشيني خود را در روز جمعه هفدهم اوت 1990 آغاز كرده و به جز يك نيروي سمبليك در كنار ماموران مرزباني و پليس كه براي انجام ماموريت هاي روزمره در شرايط عادي، باقي مي ماند، نيروهاي خود را از مناطق روياروي شما در طول مرز فرا خواهيم خواند.

4- مبادله فوري و همه جانبه اسراي جنگ به هر تعدادي كه درعراق و ايران در اسارت به سر مي برند. و اين از طريق مرزهاي زميني و از راه خانقين – قصر شيرين و راههاي ديگري كه مورد توافق قرار مي گيرد صورت خواهد گرفت. ما آغازگر اين اقدامات خواهيم بود و از روز جمعه 17/8/1990 به آن مبادرت خواهيم كرد.

برادر علي اكبر هاشمي رفسنجاني رئيس جمهوري ...

با اين تصميم ما ديگر همه چيز روشن شده و بدين ترتيب همه آنچه را كه ميخواستيد و برآن تكيه مي كرديد تحقق مي يابد و ديگر اقدامي جز مبادله اسناد باقي نمي ماند تا با هم از موضع مسئوليت، نظاره گر واقعي حيات جديدي سرشار از تعاون در سايه اصول اسلام باشيم ، حقوق يكديگر را محترم شمرده و بدين وسيله كساني را كه مي خواهند از آب گل آلود ماهي بگيرند را از سواحل خود دور كنيم و چه بسا در جهاتي با هم همكاري كنيم كه در نتيجه آن خليج به درياچه ي صلح و امنيت و عاري از ناوگانها و نيروهاي بيگانه كه در كمين ما نشسته اند، مبدل شود. مضافا اينكه همكاري مزبور مي تواند شامل جنبه هاي ديگر زندگي شود. الله اكبر و لله الحمد

صدام حسين
رئيس جمهوري عراق
23/محرم/1411 ه
14/اوت /1990م


جواب نامه صدام توسط آيت الله هاشمي رفسنجاني

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمد الله ما انعم و له الشكر علي ما الهم
رياست محترم جمهوري عراق ، جناب آقاي صدام حسين
نامه مورخه 23/5/69 (14 اوت 1990) جناب عالي دريافت شد. اعلام پذيرش مجدد معاهده 1975 از سوي شما، راه اجراي قطعنامه و حل اختلاف در چارچوب قطعنامه 598 و تبديل آتش بس موجود به صلح دائم و پايدار را هموار ساخت.
شروع عقب نشيني نيروهاي شما از اراضي اشغالي ايران را دليل صداقت و جدي بودن شما در راه صلح با جمهوري اسلامي ايران به حساب مي آوريم و خوشبختانه در موعد مقرر آزادي اسرا هم آغاز گرديد كه اميدواريم عقب نشيني نظاميان شما طبق زمان بندي اعلام شده و آزادي اسراي دو طرف با آهنگ و سرعت هر چه بيشتر ادامه يافته و تكميل گردد.
همانگونه كه از طريق نماينده ما در ژنو به اطلاع رسانده ايم. اكنون ما براي پذيرش نمايندگان شما در تهران آمادگي داريم و اميدواريم با تداوم جو مثبت و حسن نيت موجود بتوانيم به صلح جامع و پايدار با حفظ همه حقوق و حدود مشروع دو ملت و دو كشور اسلامي دست يابيم.

و السلام عليكم
اكبر هاشمي رفسنجاني
رئيس جمهوري اسلامي ايران
27/5/69

برچسب ها:

ارسال نظر